رویدادها

تقویم
اردیبهشت
26
اردیبهشت
19
اردیبهشت
11

برگزاری کنفرانس بین المللی حقوق بشر اسلامی در دانشکده مطالعات جهان

فروردین
21
96

کنفرانس بین المللی حقوق بشر اسلامی (مبانی، مفاهیم، تمایزات و اولویت­‌ها) به همت مرکز حقوق بشر اسلامی لندن،  مرکز بین­‌الملل دفتر تبلیغات اسلامی قم، دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران و انجمن علمی مطالعات جهان ، روز شنبه 26 فروردین ماه در تالار حنانه دانشکده مطالعات جهان برگزار می­ شود.

برگزاری کنفرانس بین المللی حقوق بشر اسلامی در دانشکده مطالعات جهان

 هدف از برگزاری این کنفرانس بین المللی، ایجاد بستری آکادمیک برای برون رفت از هژمونی گفتمان غالب حقوق بشر غربی و فاصله گرفتن از برخورد منفعلانه با این مسئله و زمینه سازی برای دستیابی به الگویی اسلامی برای حقوق بشر بر مبنای عدالت و کرامت انسانی است.

ایده حقوق بشر اسلامی به منزله چالشی واقعی نسبت به تسلط گفتمانی غرب در این حوزه است و ظرفیت رهبری فکری حرکت‌های مردمی در سراسر دنیا برای عدالت و کرامت انسانی را داراست.

در کنفرانس بین المللی حقوق بشر اسلامی، اندیشمندانی از جمهوری اسلامی ایران، بریتانیا، مالزی و آمریکا به ارائه مقالات خود در رابطه با نقاط اشتراک، افتراق و امتیاز حقوق بشر اسلامی در مقایسه با دکترین غالب حقوق بشری می­پردازند. کنفرانس سه محور عمده در این رابطه یعنی مبانی و مفاهیم حقوق بشر اسلامی و نقد حقوق بشر مبتنی بر مبانی دکترین حقوق بشر غرب را مورد بررسی قرار می دهد. 

مقالات فارسی ارائه شده در این کنفرانس عبارتند از "آزادی از منظر عقلانیت اسلامی" توسط آقای دکتر احمد واعظی، "نسبت حق دین­ورزی و حقوق بشر" توسط آقای دکتر محمد حسین طالبی، "بررسی برخی قواعد مهم فقهی فقه امامیه در حمایت و حفاظت از محیط زیست" توسط آقای دکتر سید نصرالله ابراهیمی، "حقوق بشر اسلامی و منشور حقوق شهروندی" توسط خانم دکتر الهام امین­زاده" و "احتیاط؛ اصل عرفی در اتحادیه اروپایی؟" توسط آقای دکتر عباسعلی کدخدائی. 

مقالات انگلیسی ارائه شده در این کنفرانس عبارتند از "مشکلات گفتمان فعلی حقوق بشر و تقاضاها برای شفاف­‌سازی آن" توسط خانم آرزو میرلی از بریتانیا، "آنچه آنها حقوق بشر می­‌خوانند" توسط آقای محمد العاصی از آمریکا، "شریعت سرچشمه حقوق بشر و کرامت انسانی" توسط آقای محی­الدین عبدالقادر از مالزی و "حقوق بشر جهانی، استثناءگرایی آمریکایی و شرق­‌شناسی آمریکایی: نقد یک پروژه هژمونیک" توسط خانم دکتر حکیمه سقای بی­‌ریا از ایران.

 

کنفرانس بین المللی حقوق بشر اسلامی (مبانی، مفاهیم، تمایزات و اولویت ها) روز شنبه 26 فروردین ماه در تالار حنانه دانشکده مطالعات جهان واقع در پردیس شمالی دانشگاه تهران از ساعت 8:30 تا 17 برگزار می شود.

شرکت در این جلسه برای کلیه استادان، دانشجویان و دانشگاهیان آزاد است.